Tabulka velikostí bruslí Bauer
Chodidla hráčů nejsou nikdy úplně stejná – i když mají stejnou velikost nohy, šířka i délka je různá, v závislosti na svalové struktuře. Mnoho hráčů hrálo roky v bruslích, které pro ně měly nevhodnou velikost a proto by si měli udělat čas na správné přeměření a doporučení bruslí odborníkem. BAUER brusle nabízejí potřebné pohodlí i výkon. Tento návod Vám teď podrobně vysvětlí, jak brusle správně vybírat a jak přesně diagnostikovat vhodné brusle v závislosti na morfologii nohy, stylu bruslení a hráčových preferencích.
Vhodná velikost:
důležitost tohoto jednoduchého kroku nemůže být podněcována. Existuje mnoho problémů spojených s nošením bruslí o nevhodné velikosti.
Např. příliš velká bota může výrazně snížit optimální výkon a způsobit předčasné opotřebení a zničení brusle.
Je proto nutné, aby byla noha řádně změřena za použití měřidla speciálně stupňovaného na velikost NBH bruslí. BAUER brusle by měly být o ½ až 1 velikost menší než standardní běžecké boty NIKE (v US velikostech).
Velikost předcházejících bruslí, které hráč používal, není spolehlivý ukazatel pro určení velikosti nových bruslí, a to z těchto důvodů: Mírná rozdílnost v číslování od různých výrobců. Možnost, že předchozí brusle neměly vhodnou velikost. toto je velmi časté a potvrzují to vytlačené otisky prstů na stélce brusle. Změny nohy od minulého nákupu bruslí.
Postup měření bruslí:
Požádejte zákazníka, aby se vyzul a nechal si ponožky (nejlépe tytéž, které nosí do bruslí). Předtím mu prohlédněte bosé nohy a určete, jestli má nějaké zvláštní rysy, které mohou způsobovat problémy. Zaměřte se na klíčové partie – kotník, nárt, klenba, oblouk nohy, špička/pata, puchýře a výrůstky.
Prohlédněte staré brusle
Dále, podívejte se na starý pár bruslí a přezkoumejte jejich případné sporné rysy – obnošené a potrhané části mohou indikovat body, kde se kumuluje tlak – ty způsobují právě nevhodně zvolené brusle. Např., stélka ve větší brusli má otisky prstů, které nedosahují až na konec (pokud je palec dál než 4mm od špičky brusle, riskujete zkrácení životnosti bruslí a předčasné zničení.) Dále také výrazné přehyby (řasení) kolem 4. a 5. očka mohou být někdy signálem, že nosíte příliš vekou brusli..
Samotné měření :
Posaďte hráče tak, aby seděl vzpříma a kolena byla v úhlu 90°. Ke změření nohy použijte měřidlo BAUER nebo NIKE (Brannock) – Ujistěte se, že se pata volně opírá o zadní oporu měřidla. Přečtěte délku nohy - kolmo. Zjistěte šířku chodidla. Toto měření by mělo sloužit jako základ pro určení velikosti, nicméně finální velikost by měla vycházet z vyzkoušení různých typů bruslí přímo na noze.
Stanovení velikosti:
Hráč by měl nejprve zkusit brusle o ½ velikosti menší než jakou velikost jste naměřili v předchozím kroku pomocí měřidla [např.: hráč, kterému jste naměřili velikost 8D, by měl začít zkoušet brusle od velikosti 7.5D]. Zapamatujte si, čím pohodlnější bota, tím lepší výkon a delší životnost brusle. Nazujte si brusli a okamžitě zatlačte patu zpět do zadní části boty. Zatlačením paty otevřete podpěru kotníku a zajistíte tím, že pata spočívá řádně v zádi brusle. Palec (prsty) by měl „lechtat“ špičku boty a neměl by být zmáčknutý nebo zkroucený na žádnou stranu. Zavažte si tkaničky, dávejte přitom pozor, aby se utahovaly odspodu nahoru. Utáhnutí by mělo být pevné, ale ne příliš těsné, aby cirkulace v chodidle nebyla omezená. Správná velikost - chodidlo leží pohodlně na stélce a když natáhnete prsty, lehce se dotýkáte špičky boty.